Výsledky soutěží 2023

Recyklační víkend

Recyklační víkend 2023

Rádi bychom se s vámi podělili o nebývalý úspěch právě proběhlého Recyklačního víkendu. Od minulého pátku do neděle jsme v rámci našeho výběrového programu zaznamenali více jak 100 účastníků, z nichž mnoho z nich do sbírek nabídlo více než jeden spotřebič. Měli jsme tak opravdu z čeho vybírat.

leštička Esa – návod

Přestože nás již jen tak něco neohromí, vybrali jsme pro doplnění naších sbírek 9 velmi zajímavých předmětů. Mezi nimi se nachází kávovar na překapávanou kávu Eta z poloviny 80. let minulého století dochovaný v původní krabici s kupní dokumentací nebo leštička parket firmy Esa z počátku 50. let 20. století.

Žehlič od firmy Maytag

Nejzajímavějším přírůstkem pro sbírky je pak domácí mandl nebo-li žehlič americké značky Maytag z druhé poloviny 30. let minulého století. Ve stálé expozici sbírky Technika v domácnosti můžete vidět pračku této značky, ale žehlič jsme doposud neměli příležitost do sbírky zařadit.

Vysavač Elektrolux

Neměli bychom zapomenout ani na dvojici spotřebičů značky Elektrolux a to vysavač z roku 1936 a lednici z počátku 40. let minulého století, přičemž oba předměty nesou zároveň zaznamenání hodné uživatelské příběhy.  

Máte doma muzejní kousek?

Muzejní kousek roku 2023

Výhercem uplynulého ročníku naší internetové soutěže, tedy „Nej“ Muzejním kouskem roku se stal domácí elektrický žehlič americké výroby Maytag. Žehlič byl pořízen rodinou majitele textilní továrny v Polici nad Metují někdy na konci druhé poloviny 30. let 20. století.

Žehlič Maytag
Žehlič Maytag – Výherce „Nej“ Muzejního kousku roku 2023

Nejednalo se však o jediný spotřebič, který nám byl nabídnut. Určitě nesmíme zapomenout na kávovar Syda nebo třeba na lednici Elektrolux. Ano, můžeme říci, že přestože je naše sbírka rozsáhlá, stále nacházíme nádherné muzejní kousky, které ji nadále zkvalitňují a pomáhají nám v našem úkolu zachytit rozvoj průmyslu a techniky v naší zemi.

Kávovar Syda
Lednice Elektrolux

Velice si vážíme podpory od Vás všech, kteří jste se zapojili ať už se mám Váš kousek do sbírek hodil nebo ne, je to pro nás skvělý signál, že se máte zájem podílet na budování sbírky, která zde zůstane našim potomkům.