Výsledky soutěží 2021

Recyklační víkend

Recyklační víkend 2021

Z uplynulého ročníku Recyklačního víkendu, který se opět vzhledem k epidemiologické situaci přesunul na sociální sítě byly do sbírky Technika v domácnosti zařazeny tyto dva předměty:

1) Vysoušeč vlasů německé výroby AEG z let 1939-1940. Jedná se o bezvadně dochovaný menší typ vysoušeče, který doplnil naši kolekci spotřebičů domácí hygieny a úpravy vlasů sbírky Technika v domácnosti.

Vysoušeč vlasů AEG z let 1939-1940

2) Elektrický vysavač V 300 s příslušenstvím, který nese velmi zajímavý výrobní příběh. Jedná se totiž o tuzemským výrobcem Elektro-Praga n.p. přeznačenou německou produkci původní značky AEG. Určitá část této produkce německé značky byla po roce 1945 patrně zabavena a využita pro tuzemský trh.

Elektrický vysavač V 300, Elektro-Praga n.p.
Recyklační víkend 2020 – výsledky

Máte doma muzejní kousek?

Muzejní kousek roku 2021

V uplynulém roce připravilo NTM, již pátý ročník internetové soutěže s názvem „Máte doma muzejní kousek?“ ve spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN, a.s. Soutěž byla spuštěna 1. dubna 2021 a její průběžné vyhodnocování bylo rozděleno jako v předchozích letech do tří čtvrtletí. Soutěž byla příležitostí nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek Národního technického muzea, a to prostřednictvím online formy z pohodlí domova. O tento způsob byl v minulém roce projeven nebývalý zájem, kdy jsme si předměty pro rozšíření našich stávajících sbírek, vybírali z 560 nabídek.

Jen v rámci prvního čtvrtletí internetové soutěže jsme uzavřeli 16 darovacích smluv a do sbírky Technika v domácnosti zařadili např. vysavač značky Elektro-star s příslušenstvím a kupními doklady z roku 1931, elektrickou vařenku výroby národního podniku Romo Fulnek z druhé pol. 50. let 20. století nebo elektrický ponorný ohřívač značky Jeka z poloviny 30. let 20. století.

„Nej“ Muzejním kouskem roku 2021 vzešlý z této soutěže se pak stal elektrický kavárenský kávovar pražské výroby s označením Merkur, který byl v roce 1947 zakoupen pro cukrárnu v Turnově. Slavnostní vyhlášení a předání poukázky vítězi na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5. 000,- Kč proběhlo v NTM 23. března. Vítězný dárce pak absolvoval soukromou komentovanou prohlídku expozice Technika v domácnosti s kurátorkou Mgr. Lucií Střechovou.

Kavárenský kávovar Merkur pořízený kolem roku 1947 pro cukrárnu v Turnově, ,,nej“ muzejní kousek roku 2021, v expozici NTM Technika v domácnosti
Generální ředitel NTM Karel Ksandr, kurátorka NTM Lucie Střechová, dárci „nej“ muzejního kousku roku 2021 manželé Ruthovi a generální ředtiel ELEKTROWIN Roman Tvrzník
Muzejní kousek roku 2020 – výsledky