Výsledky soutěží 2022

Recyklační víkend

Recyklační víkend 2022

V našem tradičním podzimním výběrovém programu jsme byli o něco úspěšnější a z uplynulého ročníku Recyklačního víkendu, který se ve svém tradičním říjnovém termínu konal opět na sociálních sítích NTM byly do sbírky Technika v domácnosti doplněny tyto tři předměty:

1) Topná spirála typ 180 výrobce Elektro-Praga s.r.o. z poloviny 40. let 20. století v bezvadném stavu, doplní naši rozvinutou kolekci těchto přenosných drobných vařidel.

1) Topná spirála typ 180 výrobce Elektro-Praga s.r.o. z poloviny 40. let 20. století

2) Převodník elektrického napětí do zásuvky ze 120 – 220 V opět ze 40. let 20. století. Tato zajímavost doplní sbírkovou kolekci s ohledem na možnost dokumentace skutečnosti 40. a 50. let minulého století, kdy rozvodná síť pracovala s napětím 220 V, ale v domácnostech bylo stále velké množství spotřebičů konstruovaných pouze na 120V nebo naopak existovaly bytové domy disponující napětím jen do 120 V a nové spotřebiče již ke svému provozu potřebovali elektrické napětí vyššího výkonu.

2) Převodník elektrického napětí do zásuvky ze 120 -220 V, 40. léta 20. století

3) Vysavač Jupiter s kompletním příslušenstvím dochovaný v původní prodejní tašce, který byl zakoupen v polovině prosince 1964.

3) Vysavač Jupiter s příslušenstvím, zakoupený v prosinci 1964

Máte doma muzejní kousek?

Muzejní kousek roku 2022

V uplynulém roce připravilo NTM ve spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN, a.s., již šestý ročník internetové soutěže s názvem „Máte doma muzejní kousek?“ Soutěž byla spuštěna 1. dubna 2022 a její průběžné vyhodnocování bylo rozděleno jako v předchozích letech do tří čtvrtletí. Soutěž byla příležitostí nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek Národního technického muzea, a to prostřednictvím online formy z pohodlí domova.

Je přirozené, že po obrovském zájmu a množství vyhodnocených nabídek v ročníku 2021 byl počet zaslaných nabídek v roce 2022 výrazně menší. Zredukované nabídky tak kurátoři NTM vybrali pro začlenění do sbírek jen jeden předmět, a to promítačku zvukových filmů na 16 mm značky Meopta pro doplnění sbírky Foto-Kino. Takovýto výsledek, nám mimo jiné dává informaci i o tom, že soutěž neslouží jen pro doplňování sbírky Technika v domácnosti.

Vzhledem k omezenému výběru jsme se tak rozhodli vítěze kategorie „Nej“ Muzejní kousek roku 2022 nevyhlásit. Budeme tedy doufat, že se v příštím roce dočkáme širší nabídky, z které budeme moci zvolit jednoznačného vítěze.