Výsledky soutěží 2020

Recyklační víkend

Máte doma muzejní kousek?

Recyklační víkend 2020 – výsledky

Z letošního ročníku Recyklačního víkendu, který se musel vzhledem k situaci přesunout na sociální sítě byly do sbírky Technika v domácnosti zařazeny tyto tři předměty:

1) Vločkovač obilovin z roku 1994 z produkce tuzemského výrobního družstva. Jedná se o mechanický strojek, který v domácnostech mimo jiné sloužil na výrobu müsli, které ještě nebylo na počátku 90. let v našich obchodech běžně dostupné, ale zdravý životní styl začínal být moderní.

2) Elektrická napařovací žehlička Eta 0271 z 80. let 20. století v dochovaném kompletu s původní prodejní krabicí a návodem

3) Tyčový vysavač Eta z poloviny 90. let 20. století, který ve sbírce TvD doposud chyběl. Navíc dokumentace 90. let 20. století je pro nás nyní primárním úkolem, protože těchto předmětů se bohužel v domácnostech mnoho nedochovalo. Rychle se totiž zaměňovaly za nové spotřebiče západních značek.

Muzejní kousek roku 2020 – výsledky

V pravidlech soutěže je i vyhlášení „Nej“ muzejního kousku za rok 2020, tedy výběr toho předmětu ze soutěže, který nejvíce obohatil naše muzejní sbírky. Letošním absolutním vítězem se stal vysoušeč vlasů Eta Diola z roku 1968. Vítěz od ELEKTROWINU obdrží poukázku na nákup nového spotřebního zboží v hodnotě 5. 000,- Kč.

vysoušeč vlasů ETA Diola – vítěz soutěže Máte doma muzejní kousek? 2020

V uplynulém roce proběhl již čtvrtý ročník internetové soutěže s názvem „Máte doma muzejní kousek?“ ve spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN. Soutěž je příležitost nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek Národního technického muzea i mimo program Recyklačního víkendu, a to online formou z pohodlí domova. Soutěž byla spuštěna 1. dubna 2020 a její průběžné vyhodnocování bylo rozděleno jako v předchozích letech do tří čtvrtletí.

Z várky prvního čtvrtletí jsme pro sbírku Technika v domácnosti, vybrali hned tři předměty. Zaujal nás cestovní typ žehličky Rowenta z druhé poloviny 80. let 20. století v dochovaném původním prodejním obalu. Dále stolní oboustranný gril Eta tuzemského výrobce Elektro-Praga Hlinsko ze 70. let minulého století, také dochovaný v původní prodejní krabici a vysoušeč vlasů Eta Diola z roku 1968 taktéž v původním obalu s návodem.

V druhém čtvrtletí jsme vybrali pro sbírku dva předměty, a to ikonický vysavač Standard z druhé poloviny 50. let 20. století, který samozřejmě ve sbírce již máme, ale tento kousek nás uhranul svou kompletností včetně dochované původní brašny, do které se vysavač i s příslušenstvím ukládá. Druhým předmětem je elektrická žehlička z konce 30. let minulého století, kterou vyrobila dceřiná společnost ČKD Elektro-Praga, s.r.o. Bohužel v posledním, třetím čtvrtletí soutěže, nás nezaujal žádný nabízený předmět.