„Co jednomu odpadem, pro druhého pokladem.“

Muzejní recyklace je nový celoroční výběrový program, zahájený 1. července 2026. Majitelé vysloužilého spotřebiče jej mohou kdykoliv nabídnout do sbírek Národního technického muzea prostřednictvím online formuláře.
Jak program funguje?
Díky formuláři lze jednoduše a přehledně popsat nabízený spotřebič pro muzejní sbírky, případně prostřednictvím zaškrtávacích polí dát kurátorovi zprávu o tom, zda se předmět dochoval s příslušenstvím, v jakém stavu a zda se k němu dochovali materiály dokládající jeho původ a uživatelskou historii.
Na nabídky zadané prostřednictvím online formuláře zareagují kurátoři Národního technického muzea a zástupci Elektrowinu nejpozději do 14 dní.
Každá nabídka bude posouzena, a v případě, že se bude nabízený předmět pro doplnění sbírek NTM hodit, bude s nabízejícím uzavřena darovací smlouva, na jejímž základě získá dárce dvě čestné vstupenky do NTM.
Pokud se spotřebič do sbírek NTM hodit nebude, zástupci Elektrowinu rádi poradí, jak s ním dále ekologicky naložit. Vysvětlí proč dát spotřebič k recyklaci a jak budou suroviny z přístroje dále využity, nebo poradí, kde se nachází nejbližší sběrný kontejner.
Na konci každého kalendářního roku bude stejně jako v minulých letech vyhodnocen „Nej“ muzejní kousek roku, kdy bude kurátorem NTM vybrán nejpřínosnější spotřebič, který byl získán do sbírek NTM z obou výběrových akcí ve spolupráci s Elektrowinem a jeho majitel získá od Elektrowinu poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5000 Kč.
