„Co jednomu odpadem, pro druhého pokladem.“

Muzejní recyklace je nový celoroční výběrový program Národního technického muzea a kolektivního systému Elektrowin, zahájený 1. července 2026. Majitelé vysloužilého spotřebiče jej mohou kdykoliv nabídnout do sbírek Národního technického muzea prostřednictvím online formuláře.
Jak program funguje?
Díky formuláři lze jednoduše a přehledně popsat nabízený spotřebič pro muzejní sbírky, případně prostřednictvím zaškrtávacích polí dát kurátorovi zprávu o tom, zda se předmět dochoval s příslušenstvím, v jakém stavu a zda se k němu dochovali materiály dokládající jeho původ a uživatelskou historii.
Na nabídky zadané prostřednictvím online formuláře zareagují kurátoři Národního technického muzea a zástupci Elektrowinu nejpozději do 14 dní.
Každá nabídka bude posouzena, a v případě, že se bude nabízený předmět pro doplnění sbírek NTM hodit, bude s nabízejícím uzavřena darovací smlouva, na jejímž základě získá dárce dvě čestné vstupenky do NTM.
Pokud se spotřebič do sbírek NTM hodit nebude, zástupci Elektrowinu rádi poradí, jak s ním dále ekologicky naložit. Vysvětlí proč dát spotřebič k recyklaci a jak budou suroviny z přístroje dále využity, nebo poradí, kde se nachází nejbližší sběrný kontejner.
Na konci každého kalendářního roku bude stejně jako v minulých letech vyhodnocen „Nej“ muzejní kousek roku, kdy bude kurátorem NTM vybrán nejpřínosnější spotřebič, který byl získán do sbírek NTM z obou výběrových akcí ve spolupráci s Elektrowinem a jeho majitel získá od Elektrowinu poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5000 Kč.
